ÖDÜLLÜ YATIRIM GREENECO’DA YEŞİL ENERJİ ÜRETİMİ SÜRÜYOR

 

Greeneco jeotermal santrali ile Türkiye’nin 2023 vizyonuna destek… Daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle ülkemizin enerji açığını karşılamaya odaklanan Greeneco Enerji yenilenebilir enerji üretimine 2016 yılında başladı. 

 

Greeneco Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ, “Ülkemizin 2023 yılı planlarına göre, elektriğin en az yüzde 30'unun yenilenebilir kaynaklardan sağlanması hedefleniyor. Greeneco Enerji olarak amacımız; yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdürülebilir, ekonomik, temiz, insanlık için faydalı, çevreye saygılı, adı gibi "Green-Yeşil" enerji üretmek ve ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirmesine katkıda bulunmak” dedi.

Saray Holding ve Acarsan Holding ortaklığıyla 2012 yılında kurulan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Denizli - Sarayköy - Tekke bölgesinde 2 bin 250 hektar alanda gerçekleştirdiği 110 milyon dolarlık proje yatırımı ile Türkiye’nin artan enerji ihtiyacına çözüm olmayı hedefliyor. Greeneco, tamamladığı santral montajları ve deneme üretimlerinin ardından Mart 2016 itibarıyla resmi jeotermal enerji üretimine başladı.

İthal girdiye ihtiyaç duymaksızın; çevreci, yerli ve yenilenebilir kaynaklar ile elektrik üretebilen Greeneco Enerji, üretime başlayan santrali ile Türkiye’nin enerji üretim hedeflerine katkı sunuyor. Santral, ülkemizde yerli türbin üretilmesine olanak sağlayan ve aynı zamanda ilk yerli türbin kullanan jeotermal elektrik santrali olma özelliğine de sahip. Denizli – Sarayköy - Tekke jeotermal projesi ile amaçlarının yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdürülebilir, ekonomik, temiz, insanlığa faydalı, çevreye saygılı, adı gibi "Green-Yeşil" enerji üretmek olduğunu vurgulayan Greeneco, sahasında toplam 60 MWe’lik bir kurulu güce ulaşmayı planlıyor. 2. etap yatırımın 2019 yılında tamamlanması ile 240 Milyon Dolarlık bir yatırım değerine ulaşarak, 60 MWe kurulu güç ile yıllık 540.000.000 KWh üretim kapasitesine ulaşılması planlanıyor. Greeneco, yatırımları ile “Denizli Ekonomisinin Aktörleri” Ödüllerinde yılın en büyük yeni yatırımı ödülüne layık görüldü.

Greeneco jeotermal santrali projesinin ana danışmanlıklarını; Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, GeologicaI Inc. California USA ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü gerçekleştiriyor.

Greeneco Enerji hakkında ayrıntılı bilgi almak için www.greeneco.com.tr adresi ziyaret edilebilir.