SARAY HOLDİNG’TEN CEZAYİR VE TÜRKMENİSTAN’A FABRİKA İHRACATI


Türkiye’nin sanayi yatırımı tedariğinde birçok ülkede tercih edilen konuma gelmesi ile birlikte, bu alandaki ihracat hızla büyüyor. Saray Holding’in teknoloji şirketi Ensar Elektronik ve Mekanik Endüstri A.Ş., yurt içinde ve yurt dışında gıda sektörüne yönelik tesis kurulumları yaparak ülke ekonomisine katkı sunuyor. Yılın ilk yarısında Cezayir’de iki önemli projeye imza atan kurum, şimdi de Türkmenistan’da anahtar teslim kek ve kremalı bisküvi hattı kuruyor. 

Ekim 2016, İstanbul;

Saray Holding’in teknoloji şirketi Ensar Elektronik ve Mekanik Endüstri A.Ş., sahip olduğu deneyim ve tecrübesi ile yurt içi ve yurt dışında işe özel çözümler ile teknoloji ve know-how’ı sağlayarak yüksek kapasiteli anahtar teslim tesis ve fabrikalar kuruyor. Modern üretim tesislerinde çeşitli gıda makinaları, bisküvi, kek, çikolata üretim ve paketleme makinaları üreten firmanın sunduğu sanayi yatırımı fırsatları Cezayir’in ardından Türkmenistanlı yatırımcıların da dikkatini çekti. 

Atıştırmalık ve gıda sektörüne özel katma değerli ve verimlilik sağlayan projeler gerçekleştiren Ensar, hâlihazırda 12 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Önümüzdeki dönemlerde ihracat yapılan ülke sayısını artırmayı hedefleyen firma, geçtiğimiz Mart ayında Cezayir’in başkenti Cezayir’de, marshmallow ve bisküvi kremalı paketleme tesisi kurdu. Bu ülkedeki ikinci projesi, Saray ürünlerinin (Çikilop, Çikilopçuk, Prens gibi) benzerlerini üretecek full otomatik bisküvi ve marshmallow üretim tesisi için çalışmalarını sürdüren Ensar, yönünü Orta Asya’nın yükselen pazarı Türkmenistan’a çevirerek kek ve kremalı bisküvi hattı kurmak için anlaşma yaptı. Makina ve teçhizatının son sevkiyatı gerçekleşerek montajına başlanan tesisler, yılsonunda üretime başlayacak. 

“Tüm dünyada atıştırmalık pazarı üreticileri için çözüm ortağı olabiliriz”  

Yeni pazarlardan 6 milyon dolarlık ek gelir elde ettiklerini belirten Saray Holding Gıda Grup Başkanı Mehmet Ertabak, “Farklı ülkelerde olduğu gibi son dönemde Cezayir ve Türkmenistan’da yaptığımız araştırmalarda her iki bölgedeki potansiyeli fark ettik ve ‘Türk ürünleri iyidir ve kalitelidir’ algısı ve güveni ile yola çıktık. Cezayir’in yanı sıra Türkmenistan’da da bir kek, iki tane de bisküvi tesisi kurmak için sevkiyat çalışmalarımızı tamamladık. Ar-Ge çalışmalarımıza ağırlık veren bir kurum olarak, tüm dünyada kuracağımız yeni tesisler ile ülkemizin makina sanayiindeki kalite algısını yükseltmeyi ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel çözümler sunmayı hedefliyoruz. Saray Holding olarak ülkemizi teknoloji alan konumundan çıkarıp, teknoloji satar konuma taşımak için çalışıyoruz. Şu anda ürettiğimiz fabrika ekipmanları ve makinaları ile tüm dünyada atıştırmalık pazarı üreticileri için çözüm ortağı olabiliriz” dedi.

Bir Saray Holding kuruluşu olan ve 1996 yılından bu yana ağırlıkla hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren gıda firmalarına hizmet veren Ensar hakkında ayrıntılı bilgi almak için  www.ensar.com.tr adresi ziyaret edilebilir.