Kamil Özdağ

( 1927, Karaman – 1969, Karaman )

Bugünkü Saray Topluluğu’nun çekirdeğini oluşturacak biçimde Özdağ ailesinin gıda sektöründe ilk girişimcisi yöresinde Durhasan’ın Kamil Özdağ’ lakabı ile anılan KAMİL ÖZDAĞ’ dır.

İlköğrenimini Karaman’da tamamladıktan sonra, askerliğini İstanbul’da topçu olarak yaptı. Askerlik dönüşü Semiha Hanım ile evlendi ve biri kız yedi çocuğu dünyaya geldi. Özdağ’lar Karaman’ın yerli eşrafından ve tanınmış tüccar ailelerindendi. 1961 yılında sebze, meyve ve kuru gıda alım-satım ve pazarlaması yaparak, ticaret hayatına atılan Kamil Özdağ, Adana’dan yaş sebze ve meyve, Adapazarı’ndan patates, Gemlik’ten zeytin ve yörenin tereyağları, balları, peynirleri, yoğurt, zeytinyağı, fasulye, mercimek, nohut gibi temel gıda ürünlerini kendine has pazarlama teknikleri ile alıp sattı. Alıp sattığı ürünleri en kalitelisinden alır – satar kaliteye önem verirdi. İleri görüşlülüğü, geniş vizyonu, girişimci ruhu ve cesareti ile pazarlama ve satışta başarıyı yakalayan Kamil Özdağ, işlerini büyüterek toptan gıda maddeleri üzerine bir ticarethane açtı.

Yöresinde bir ilk olarak Şehir içi ve köy bakkallarına sattığı ürünlerini bakkalların kapılarına kadar dağıtım yapmaya başlayan Kamil Özdağ, 1960’lı yılların Türkiye’sinde bugün adı sıcak ve soğuk satış dağıtım olarak tanımlanan dağıtım modelinin ilk uygulayıcılarından oldu ve başarıyla yürüttü. Ayrıca reklamcılığın pek bilinmediği o dönemlerde, bölgesinde el ilanları bastırıp ürün tanıtımı ve fiyatlarını içeren reklamlar yaptırdı. Yine dönemin teknolojisinde önemli duyuru ve reklam mecrası olan tellallar aracılığı ile ürünlerinin reklamını yaptırdı. Durhasan’ın Kamil Özdağ “ yaptığınız işin kalitesine güveniyorsanız reklamını yapmaktan, duyurmaktan çekinmeyin “ derdi.

Pazarlamasını ve satışını yaptığı malların müşteriye biran önce sağlıklı ve taze bir biçimde ulaşmasını sağlamak için dönemin uygun taşıma araçları olan üç tekerli motorlu taşıtlar aldı ve bu farklı hizmet anlayışı da başarısını katladı.

Çevresinde, dürüstlüğü, çalışkanlığı, cömert, dindar ve hayırsever kişiliği ile tanınırdı, her zaman saygıdeğer bir kişilik olarak anıldı. Durhasan’ın Kamil Özdağ; çocuklarına nasihatlerinde sattıkları ürünlerde kalite, hizmet ve reklam prensiplerini, ülkelerine topluma olan sorumluluklarını ve de yaptıkları işlerinde sorumluluk alma bilincini aşıladı. İş hayatında zorlukları göğüslemeye hazır olmalarını hiçbir engelin onları yolundan alıkoymamasını, hayatları boyunca sürekli gelişim ve yenileşme içinde olmalarını öğütledi. Dürüstlük, çalışma, azim ve karalılığın başarıyı getireceğini ve önlerine çıkan hiçbir zorluktan yılmamalarını öğütledi.

Durhasan’ın Kamil Özdağ’ın aşağıdaki satırları çocuklarına öğrettiği ve gençlere tavsiye ettiği ticaret felsefesini en güzel şekilde dile getirmektedir:

Helal arsasına
Dürüstlük çimentosuyla
Bereket ve kalite kumunu
Akıl suyuyla
Harç yapıp o harçla ve
Çalışma tuğlasıyla
Bina yapıp üstünü de
Şükür çatısı ile kapatırsan
O bina biiznillah
Yüzyıllarca yıkılmaz.