Sami Özdağ

Gıda ve enerji başta olmak üzere mobilya, teknoloji, ambalaj, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki yatırımlarıyla dünyanın birçok noktasında ürün, çözüm ve hizmet üreten; İstanbul, Karaman, Kırklareli, Düzce, Denizli, Kütahya, Ukrayna Kiev, İsviçre Cenevre ve Suudi Arabistan Cidde’deki 15 ayrı iştirakinde binlerce kişiyi istihdam etmekte olan Saray Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Sami Özdağ 1959 yılı Karaman doğumlu olup, Karaman’da Kale İlkokulu, Aksaray’da Aksaray Ortaokulu’nu ve Karaman Lisesi’nde eğitim aldı. 1977 yılında Selçuk Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü’nden terk, dönemin koşulları nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Özdağ, okul hayatının bitişi ile birlikte 1977 yılında ticari hayata atılmıştır.

Saray Holding A.Ş.'nin kurucularından biri olan Sami Özdağ, 1988'den itibaren en alt kademeden başlayarak gelişen süreçte liderliğini üstlendiği Saray Bisküvi’yi, bugün Türkiye'nin sektöründeki kapasite, ürün çeşitliliği ve marka olma özellikleriyle ilk üç firması arasına sokmayı başardı.

Sami Özdağ’ın yönetimindeki organizasyon, şirketlerin daha kapsamlı ve proğramlı, bir arada yönetilebilmesi için 1996 yılında Saray Holding kuruldu. 1996 yılında kurulan Saray Holding, bünyesindeki diğer şirketlerle Türkiye'nin ve dünyanın güçlü, ciddi, vizyonu geniş, güvenilir markaları arasında yer aldı.

Sami Özdağ, çevreye saygılı, sosyal sorumluluklarını bilen, insanlığa hizmeti yaşam felsefesi haline getirmiş, ilkeli çalışmalarıyla kaliteli ürünler üretmeye, çok büyük tesislerde binlerce kişiye iş sağlamaya, sektöründe geniş bir pazar payı oluşturmaya yön veren, örnek bir liderlik modeli çizdi. Dürüst, ilkelerine bağlı, idealist, disiplinli çalışmayı benimseyen, cesur ve geniş vizyonlu bir kişilik olan Sami Özdağ, Holding bünyesi dışındaki pek çok kurumda da görev alarak deneyimlerini bu yapılara aktardı.

Çağdaş, modern, teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından izleyerek, ekip halinde çalışmaya özen gösteren Sami Özdağ, sektöründeki başarılarını bu ilke ve uygulama metotlarına sıkı sıkıya sadık olmaya bağlamaktadır.

Özdağ; DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyeliği, Moritanya İstanbul Fahri Konsolosluğu, SEKA-SAR Vakfı Mütevelli Başkanlığı, gibi Ulusal ve Uluslararası görevler üstlenmiştir.

Paylaşmayı ilke edinen, toplumsal sorunlara duyarlılıkla yaklaşan ve bunlara çare üretmek için aktif bir şekilde sosyal faaliyetlere katılan Özdağ’ın ilgi alanları içinde fotoğrafçılık, müzik dinlemek, kitap okumak, spor yapmak, seyahat etmek ve ilginç proje üretmek başta geliyor.

Saray Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ imza attığı sosyal sorumluluk projeleri ile 10 Temmuz 2008 tarihinde TBMM tarafından “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine uluslararası düzeyde üstün hizmetlerinden, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamasından, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunmasından dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanınca “ TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı “ ile ödüllendirilmiştir.

Sami Özdağ, evli ve 3 çocuk sahibidir.