4.0 Sanayi Devrimi 

İnovasyona dönük süreçleri özümsemiş bir yapı içinde çalışmalarını yürüten Saray Holding, katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler, hizmetler, süreçler ve teknolojik altyapı çalışmaları ile iş yapış tarzını geleceğe yönelik geliştiriyor. Sürdürülebilir rekabet avantajına ulaşmak için hem Holding bünyesinde hem de markaları nezdinde önemli çalışmalar yapıyor.


Endüstri 4.0 devrimini yakından takip eden bir marka olarak bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen Saray Holding, düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerine yatırım yapıyor. Üretim süreçlerinde kullanılan makinelerin hepsinin Endüstri 4.0'ın standartlarına uygun hale getirilmesi ve programlanması için çalışıyor.

Bu bakış açısıyla yakıt rezervlerinin azaldığı ve global rekabetin arttığı günümüz ortamında enerji girdilerinde süreklilik, kalite ve asgari maliyetleri sağlamak için çağdaş ‘enerji yönetimi’ teknikleri daha da öne çıkıyor. Kojenerasyon projesini başlatan Saray, Karaman ve Kırklareli Fabrikaları için yatırım yaparak hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de çevreyi korumayı amaçlıyor. Kojenerasyon ya da diğer adıyla doğal gaz çevrim santrali, elektrik ve ısı enerjisinin aynı yakıttan, aynı sistem içinde, eşzamanlı olarak üretilmesini amaçlıyor. Saray Bisküvi bu girişim ile üretimde enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkartıyor.

Kojenerasyon sistemleri; doğal gazdan elektrik ve ısı enerjisinin aynı sistem içinde, eşzamanlı olarak üretilmesinden oluşuyor. Her iki üretim tesisi için 2 Milyon Euro’luk kojenerasyon yatırımı yapan Saray’ın yüksek enerji ve yakıt tasarrufu sağlayan kojenerasyon sistemlerinde iletim ve dağıtım kaybı oluşmuyor. Elektrik üretilirken oluşan ısı yüksek verimlilikle kullanılarak, üretim elektrik kesintilerinden etkilenerek aksamıyor. Düşük karbondioksit emisyonu ile çevre dostu olan kojenerasyon sistemleri, gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakılmasını sağlıyor. Geleneksel elektrik üretim sistemlerinde verim yüzde 35 ila 40 civarındayken, kojenerasyon sistemiyle üretilen enerji verimliliği yüzde 95'e, yakıt tasarrufu ise yüzde 40'a kadar çıkıyor.

Holding’in yaptığı bir diğer proje ise Saray Bisküvi’nin dâhil olduğu INOSUIT - İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi kuruluşu İnovent’in, firmaların sürdürülebilir katma değer yaratarak ihracatını artırması amacıyla başlattığı INOSUIT - İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi'ne katılan Saray Bisküvi hedef büyütmeye devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi üyesi şirketler arasından seçilen sayılı öncü firmadan biri olan Saray, proje kapsamında 11 ay boyunca inovasyon odaklı akademik danışmanlık desteği alacak. Ayrıca Saray’ın stratejik kaynaklara erişiminin kolaylaştırılması ve inovasyon yol haritalarının en güncel teknolojik trendlerle belirlenmesi de sağlanacak. INOSUIT projesi süresince inovasyon yönetimi sistematiği oluşturularak, mentörlerin hazırladığı ortak bir dil ile markanın inovasyon kapasitesi de geliştirilecek.

Yenilenebilir enerji ve tam entegre tesis yatırımları…

Türkiye’deki artan enerji ihtiyacının; ithal girdiye ihtiyaç duymaksızın çevreci, yerli ve yenilenebilir kaynaklarla karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan Saray Holding iştiraki Greeneco Enerji, yıllık 217.000.000 Kwh’lık üretim kapasitesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Denizli - Sarayköy - Tekkehamam bölgesinde hizmet veren ve 110 milyon Dolarlık bir proje yatırımı olan Greeneco Enerji, 2 bin 250 hektar alana kurulu. Dört etaptan oluşan projenin 2019 yılında tamamlanması ile 240 Milyon Dolarlık bir yatırım değerine ulaşarak, 60 MWe kurulu güç ile yıllık 540.000.000 KWh üretim kapasitesine ulaşması hedefleniyor.

Tam entegre bir üretim tesisi olan bir diğer Saray Holding iştiraki olan Milkman Süt ve Süt Ürünleri A.Ş.; süt, ayran, tereyağı, krema, süt tozu ve farklılaşan peynirler üretmek üzere 2014 yılında, 50.000 m2 alan üzerinde Karaman’da kuruldu. Bölgesinin doğal tatlarını modern tesisleriyle sofralara taşıyan bir lezzet fabrikası olan Milkman; süt ve süt ürünleri sektöründe sağlıklı, hijyenik, doğal ve verimli üretim yaparak, yüksek teknoloji ve güçlü Ar-Ge alt yapısıyla, lezzetli, sevilen ve güven veren yenilikçi ürünler sunuyor. ISO 22000, ISO 9001/2008, BRC ve Helal Gıda Sertifikalarına sahip olan Saray Milkman’in ürünleri yurt dışına da ihraç ediliyor. İki etaptan oluşan ve şu anda ilk etabı tamamlanan tesis günlük 300 ton süt işleme kapasitesine sahip. İkinci etap yatırımların tamamlanması ile günlük 650 ton kapasiteye ulaşılacak. A’dan Z’ye üstün teknoloji ile donatılmış bu tam entegre üretim tesisinde sütten imal edilen birbirinden sağlıklı ve hijyenik ürünler yurtiçinde yaklaşık 10 bin noktada yurt dışında ise Pakistan, Dubai, Mısır, Irak, Ürdün, Libya ve Filistin gibi ülkelerde satışa çıkıyor.